PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Masaż dla kobiet w ciąży

Ciężarne kobiety często doświadczają wielu dolegliwości na różnych etapach ciąży. Ze względu na zmiany anatomiczne, hormonalne oraz duże obciążenia w obrębie ciała, kobiety w ciąży mogą odczuwać bóle pleców, karku, barków, nóg, uczucie ciężkości w okolicy miednicy oraz doświadczać obrzęków wokół kostek i stóp. Oprócz tego nierzadko towarzyszy im stres i zmęczenie.

 

Czy masaż w ciąży jest bezpieczny?

Masaż jest bezpieczną formą terapii zarówno dla ciężarnej kobiety, jak i rozwijającego się dziecka. Zaleca się jednak wprowadzenie go dopiero po ukończeniu 12. tygodnia ciąży oraz po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Ma to związek z intensywnymi procesami organogenezy, mającymi miejsce w pierwszych 3 miesiącach ciąży, jak również nudnościami występującymi w tym okresie, które w dużym stopniu mogą ograniczyć lub całkowicie uniemożliwić wykonywanie terapii.

U kobiet będących w ciąży masaż najczęściej wykonywany jest w dwóch pozycjach. Pierwszą z nich jest leżenie bokiem. Zaleca się tutaj przyjmowanie pozycji na lewym boku, ponieważ niektóre z Pań leżąc na prawym boku odczuwają dolegliwości, takie jak np. zawroty głowy, przyspieszony puls, duszności. Objawy te mogą pojawić się wskutek ucisku rozwijającego się płodu i powiększonej macicy na żyłę główną dolną. Ułożenie na lewym boku jest w tym wypadku bardziej komfortowe i bezpieczne. Drugą z możliwości jest wykonanie masażu na siedząco, z głową podpartą na wałku w okolicy czoła. Ta pozycja najczęściej jest wykorzystywana u pacjentek zgłaszających dolegliwości karku oraz obręczy barkowej.

 

Jak wpływa masaż na organizm przyszłej mamy?

Rodzaj i intensywność masażu fizjoterapeuta dostosowuje indywidualnie, zwracając uwagę na samopoczucie i potrzeby pacjentki. Można tutaj zastosować zarówno masaż klasyczny, relaksacyjny, jak i masaż tkanek głębokich. Tego rodzaju terapie sprawdzą się szczególnie u tych przyszłych mam, które odczuwają m.in. bóle karku, grzbietu oraz inne dysfunkcje ze strony narządu ruchu bądź też potrzebują wyciszenia organizmu i rozluźnienia mięśni. Takie zabiegi oprócz tego, że złagodzą dolegliwości bólowe, poprawią także ukrwienie, elastyczność skóry, jak również zwiększą wytrzymałość mięśni, a tym samym przygotują tkanki do porodu. Masaże w okresie ciąży wpływają nie tylko niezwykle korzystnie na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Powodują obniżenie hormonu stresu, działają uspokajająco, relaksują i odprężają.

Dla kobiet, u których pojawiają się obrzęki kończyn górnych lub dolnych, pomocny może okazać się drenaż limfatyczny. Specjalnie wykonany masaż usprawni przepływ krwi i limfy, zmniejszy uczucie „ciężkich nóg” oraz zlikwiduje opuchliznę.


Należy pamiętać, że kobiety w okresie ciąży, które chcą skorzystać z masaży powinny być pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego, aby wykluczyć wszelkie przeciwskazania do tego rodzaju terapii.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content