Ortopedzi i badanie USG Szczecin
W niektórych przypadkach sama fizjoterapia może okazać się niewystarczająca i konieczne jest skorzystanie z porady specjalisty ortopedy. Często takie konsultacje wiążą się z koniecznością pogłębienia diagnostyki i wykonania USG. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o lekarzach, jakich spotkają Państwo w Centrum Rehabilitacji FinMed.
Lek. Patryk Sarnecki
Lek. Med. Patryk Sarnecki, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W 2001 r. ukończył studia na Wydziale lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, od 2002 roku do dzisiaj związany jestem ze Specjalistycznym Szpitalem w Szczecinie-Zdunowie, gdzie aktualnie sprawuje funkcję zastępcy ordynatora oddziału V Szpitala w Zdunowie. Wykonuje pełen zakres zabiegów z zakresu ortopedii i traumatologii takich jak: alloplastyki (wymiany) stawów, artroskopie i zabiegi rekonstrukcyjne, leczenie złamań i wiele innych. Koncentruję się na chirurgii stawu kolanowego co jest jego pasją zawodową. Stale poszerza wiedzę i umiejętności praktyczne na licznych szkoleniach krajowych i zagranicznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Więcej informacji na www.ortopedasarnecki.pl
Dr n. med. Lek. Marcin Jaszczyk
Dr n. med. Lek. Marcin Jaszczyk, specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. W 2011r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W 2012 roku rozpoczął pracę na V Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Specjalistycznego Szpitala w Szczecinie-Zdunowie, gdzie obecnie kształci się i praktykuje wykonując zabiegi operacyjne w zakresie ortopedii i traumatologii, ze szczególnym uwzględnieniem zabiegów rekonstrukcyjnych w zakresie pourazowych ubytków tkanek miękkich. W roku 2017 uzyskał tytuł naukowy doktora nauk medycznych za przeprowadzone badania w zakresie redukcji utraty krwi przy protezoplastyce stawów biodrowych. Regularnie poszerza swoją wiedzę i umiejętności ortopedyczne oraz ultrasonograficzne biorąc udział w szkoleniach krajowych i zagranicznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Lek. Maciej Iwanicki
Absolwent kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W 2019r pracownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Ręki SPSK1 w Szczecinie. Od 2021r pracownik Kliniki Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu SPSK1 w Szczecinie, gdzie wykonuje zabiegi operacyjne z zakresu medycyny sportowej: artroskopie stawu kolanowego i ramiennego; zabiegi rekonstrukcyjne wad kończyn dolnych. Zajmuje się również diagnostyką USG z zakresu ortopedii oraz leczeniem zachowawczym – iniekcjami dostawowymi i okołostawowymi oraz okołokregosłupowymi pod kontrolą USG; leczenie przy użyciu osocza bogatopłytkowego (PRP).
Lek. Konrad Czernikiewicz
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalizuje się zakresu z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Od 2019 r. pracuje w Klinice Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie przy ulicy Unii Lubelskiej, gdzie na co dzień wykonuje zabiegi operacyjne oraz przyjmuje pacjentów w ramach izby przyjęć/szpitalna oddziału ratunkowego. Największe doświadczenie posiada w zakresie ortopedii dziecięcej, korekcji wad postawy, wad kończyn dolnych, zaopatrywania urazów, ale problemy pacjentów dorosłych także nie są mu obce. W ramach swojej pracy w Klinice regularnie zajmuje się urazami sportowymi u młodych zawodników oraz przeprowadza i asystuje do zabiegów artroskopii stawu kolanowego. Wykonuje USG narządu ruchu, umiejętności w tej dziedzinie udoskonala na co dzień w pracy w Klinice oraz Poradni, a także na kursach specjalistycznych. W zespole CMR FinMed od marca 2024r.
Lek. Michał Adamek
Absolwent Wydziału Lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W 2019 roku rozpoczął szkolenie specjalizacyjne z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w V Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w SPWSZ Szczecin-Zdunowo. W swojej codziennej praktyce zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zachowawczym i operacyjnym schorzeń narządu ruchu u osób dorosłych. Przeprowadza zabiegi operacyjne z zakresu traumatologii narządu ruchu, małoinwazyjne zabiegi artroskopowe stawu kolanowego i ramiennego oraz zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Wykonuje badania USG narządu ruchu. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych kursach w Polsce i za granicą. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Lek. Dawid Dziubiński
Absolwent kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Od 2022r. pracuje w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznym V Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie – Zdunowie, gdzie kształci się wykonując zabiegi operacyjne, udzielając porad ambulatoryjnych w przyszpitalnej poradni ortopedycznej i pełniąc ostre dyżury ortopedyczne. Zawodowo szczególnie zainteresowany traumatologią narządu ruchu. Regularnie uczestniczy w kursach i szkoleniach z zakresu ortopedii i ultrasonografii narządu ruchu.
Lek. Jakub Pawlik
Absolwent kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W ramach specjalizacji udziela świadczeń ortopedycznych osobom dorosłym, skupiając się na protezoplastyce stawów biodrowych, onkologii ortopedycznej oraz traumatologii narządu ruchu. Komunikuje się w języku polskim i angielskim. Pracuje w Klinice Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu USK Nr 1 PUM w Szczecinie oraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym SPSK Nr 1 PUM w Szczecinie. W zespole CMR FinMed od marca 2024r.
Kursy i konferencje:
- Protezoplastyka stawu biodrowego z dostępu przedniego
- AO TRAUMA
- Traumatologia narządu ruchu – Stryker One Day Trauma 2023
- USG układu kostno-szkieletowego
- European Musculo-Skeletal Oncology Society Conference, Londyn 2022
- 25th International MUTARS® Workshop
Zobacz również: wkładki ortopedyczne
Kiedy potrzebny jest ortopeda?
Wizyta u ortopedy może okazać się konieczna, gdy dojdzie do przykrego w skutkach urazu narządu ruchu. Przed podjęciem działań rehabilitacyjnych trzeba wpierw dokładnie zdiagnozować problem i podjąć działania zmierzające ku jego wyleczeniu. Dopiero wówczas można skupić się na działaniach przywracających dawną sprawność oraz utracony komfort życia. Wizyta u ortopedy może być również niezbędna w przypadku bólu niewiadomego pochodzenia lub gdy dotychczasowe metody, na przykład masaż leczniczy, nie przynoszą rezultatów. Jeśli na przykład cierpią Państwo na uporczywy ból pleców, a nic nie wskazuje na to, że może być on wynikiem kontuzji albo warunków pracy, warto skontaktować się z lekarzem specjalistą, który pomoże namierzyć przyczyny schorzenia i wdroży działania, dzięki którym dyskomfort może zostać wyeliminowany.
Kiedy skonsultować się z lekarzem ortopedą?
Natychmiastowa konsultacja ortopedyczna jest niezbędna w przypadku złamań, zwichnięć, skręceń czy stłuczeń. Szczególnie ważne jest to w przypadku urazów stawów, kręgosłupa, kości, mięśni, ścięgien i więzadeł. Każde uszkodzenie narządu ruchu, które powoduje silny ból, ograniczenie ruchu, deformację czy obrzęk, powinno być jak najszybciej ocenione przez specjalistę. Ortopeda zajmuje się także leczeniem przewlekłych schorzeń narządu ruchu. Do najczęstszych należą choroby zwyrodnieniowe stawów, takie jak artroza, choroby kręgosłupa, w tym dyskopatia, skolioza, choroba Scheuermanna czy zespół cieśni kanału kręgowego. Ortopeda pomaga również pacjentom z chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy łuszczycowe zapalenie stawów.
Jak wygląda wizyta u ortopedy?
Przygotowanie do wizyty u ortopedy zależy od powodu konsultacji. W przypadku urazów warto zabrać ze sobą wyniki badań, takich jak rentgen czy rezonans magnetyczny. Jeśli wizyta dotyczy przewlekłych dolegliwości, należy przygotować listę objawów, informacje o przebytych chorobach i operacjach, a także o przyjmowanych lekach. W trakcie wizyty ortopeda przeprowadzi wywiad, zbada Pacjenta i w razie potrzeby skieruje na dodatkowe badania. Ortopeda może zaproponować różne metody leczenia, w zależności od diagnozy. Mogą to być leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub regenerujące. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne, takie jak artroskopia, endoprotezoplastyka czy operacje rekonstrukcyjne. Ortopeda może również skierować pacjenta na fizjoterapię, która jest nieodłącznym elementem leczenia wielu schorzeń narządu ruchu.
Badanie USG w Szczecinie
Badanie USG, czyli ultrasonografia, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę struktury i funkcji różnych narządów i tkanek. Polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które odbijają się od badanych struktur i są rejestrowane przez specjalny aparat. Na podstawie odbitych fal tworzony jest obraz, który pozwala na ocenę stanu badanego narządu.
Badanie USG wykonuje się w celu diagnostyki różnych schorzeń. Może być wykorzystane do oceny stanu stawów, mięśni, ścięgien, więzadeł, czy kości. Wykonuje się je również w celu oceny narządów wewnętrznych, takich jak serce, płuca, wątroba, nerki czy tarczyca. USG jest również niezbędne w diagnostyce chorób zwyrodnieniowych stawów, urazów sportowych czy chorób reumatycznych. Dzięki USG można zbadać praktycznie każdą część ciała. Najczęściej wykonywane są badania stawów, takich jak staw kolanowy, biodrowy czy barkowy, a także mięśni i ścięgien.
Czy do badania USG trzeba się przygotować?
Do większości badań USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przed badaniem warto założyć luźne, wygodne ubranie, które łatwo będzie można zdjąć. W przypadku badań stawów, mięśni czy ścięgien nie ma żadnych specjalnych wymagań. Badanie USG jest bezpieczne i nieinwazyjne. Nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, więc nie ma ryzyka uszkodzenia tkanek. Nie ma też przeciwwskazań do jego wykonania. Może być przeprowadzane u osób w każdym wieku, w tym u dzieci i kobiet w ciąży. Jedynym ograniczeniem może być niemożność uzyskania dobrej jakości obrazu, na przykład w przypadku osób otyłych, u których tkanka tłuszczowa utrudnia przenikanie fal ultradźwiękowych.