Masaż sportowy
Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego nasze mięśnie narażone są na mikrourazy, skutkujące bólem i zakwasami. Przeciążeniom poddawane są także struktury stawowe. Masaż sportowy jest ważnym elementem odnowy biologicznej osób wyczynowo uprawiających sport. W Centrum Rehabilitacji FinMed w Szczecinie i Stargardzie oferujemy terapię dla wszystkich osób ceniących aktywność fizyczną. Celem terapii jest eliminacja objawów przetrenowania, zmniejszenie zakwaszenia mięśni, przyspieszenie ich regeneracji, a ponadto zmniejszenie ryzyka bądź minimalizacja skutków kontuzji. Systematyczne korzystanie z masażu sportowego zwiększa elastyczność ścięgien i uodparnia je na zerwanie. To dobre przygotowanie mięśni do intensywnego wysiłku, na przykład przed startem w zawodach.
Jakie są rodzaje masażu sportowego?
Zobacz również: masaż limfatyczny
Z masażu sportowego korzystają nie tylko sportowcy zawodowi, ale i amatorzy, którzy systematycznie trenują różnego rodzaju dyscypliny sportu. Wyróżnia się różne typy masażu sportowego, na przykład kondycyjny – podtrzymujący formę mięśni w okresie przerwy sezonowej, masaż przed zawodami – wzmacniający i rozluźniający mięśnie, przedwysiłkowy – jako uzupełnienie rozgrzewki, powysiłkowy – regenerujący mięśnie po intensywnym wysiłku i inne. Fizjoterapeuta sportowy to specjalista, dzięki któremu każda aktywna osoba będzie mogła czerpać radość z treningów i osiągać lepsze wyniki sportowe.
Masaż sportowy podtrzymująco-kondycyjny jest najczęściej wykonywany podczas przerwy w zawodach – najczęściej po zakończeniu sezonu lub tuż na jego starcie, gdy treningi są zazwyczaj rzadziej intensywne. Jego podstawową funkcją jest dotlenienie mięśni, poprawa krążenia i wzmocnienie układu nerwowego. Dzięki niemu można skutecznie usunąć wszelkie toksyny z organizmu. Wyróżniamy także masaż sportowy przedwysyłkowy, który może być wykorzystywany jako skuteczna forma mobilizacji zawodnika tuż przed rozpoczęciem zawodów. Pomaga w rozładowaniu napięcia, związanego ze stresem, bezsennością i brakiem koncentracji.
W przypadku masażu restytucyjnego (regeneracyjnego lub powysiłkowego) mowa o takiej formie terapii, która jest wykonywana bezpośrednio po zawodach, a także pomiędzy startami w zawodach. Jego podstawowe zadanie to regeneracja organizmu po wzmożonym wysiłku. To najskuteczniejsza forma odpoczynku po intensywnej eksploatacji organizmu.