Masaż bańką chińską
Terapia z wykorzystaniem baniek chińskich jest z powodzeniem stosowana od wielu lat w celach leczniczych. Metoda ta opiera się na wierzeniach, które głosiła medycyna ludowa. Powszechnie uważano, że zabiegi polegające na stawianiu baniek podnoszą odporność organizmu, a więc są zalecane przy leczeniu przeziębień czy też grypy.
Techniki te znalazły swoje zastosowanie również w fizjoterapii. Masaż bańkami chińskimi można stosować zarówno w celach leczniczo-relaksacyjnych, jak i estetycznych.
Czym jest bańka chińska?
Bańką chińską określamy elastyczne, okrągłe tworzywo z zaokrąglonymi brzegami, najczęściej gumowe bądź silikonowe, które stawiane jest „na zimno”. Głównym zadaniem bańki chińskiej jest wytworzenie podciśnienia i zasysanie tkanek pacjenta do jej wnętrza. Tak przygotowaną bańkę przesuwa się po ciele pacjenta, zwracając uwagę na jego odczucia i zgłaszane dolegliwości. Zabieg ten powoduje zwiększenie ukrwienia mięśni, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz dotlenienie tkanek. Dostępne są bańki chińskie o różnej wielkości tak, aby można było odpowiednio dostosować rozmiar do opracowywanej okolicy ciała pacjenta.
Masaż bańką chińską w celach estetycznych
Masaż bańką chińską w fizjoterapii estetycznej jest skierowany do pacjentów, którzy przede wszystkim chcą zadbać o wygląd swojego ciała, poprawić stan i jakość skóry. Jest to jedna z bardziej skutecznych oraz co ważne nieinwazyjnych, a także bezpiecznych metod walki z cellulitem, gdzie efekty są szybko widoczne. Technika ta zalecana jest też dla osób, które chcą zmniejszyć widoczność rozstępów w różnych częściach ciała.
Metoda ta wygładza, poprawia jędrność oraz elastyczność skóry, modeluje sylwetkę, redukuje tkankę tłuszczową, usprawnia przepływ krwi i limfy oraz działa pobudzająco na metabolizm skóry i tkanki podskórnej. Pod wpływem terapii wygląd skóry pacjenta znacznie się poprawia, co wpływa również na jego ogólne lepsze samopoczucie.
U kogo masaż bańką chińską nie jest zalecany?
Masaż bańką chińską ma wiele zalet, lecz warto pamiętać, że wykonywanie go jest przeciwskazane m.in. przy chorobie nowotworowej, stanach zapalnych, niewydolności krążenia, żylakach, wadach serca, skórze naczynkowej, u osób z gorączką, w ciąży, w czasie menstruacji oraz u pacjentów w wieku powyżej 80 r.ż.