PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Narutowicza 13e, 793 121 121

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Terapia falą uderzeniową

Terapia falą uderzeniową to nowoczesny sposób leczenia dolegliwości bólowych i zwyrodnień układu mięśniowo-szkieletowego. Metoda ta pozwala na zahamowanie procesów chorobowych rozwijających się w nawet położonych tkankach podskórnych. Fala uderzeniowa wywołuje efekt analgetyczny, czyli prowadzi bowiem do poprawy krążenia i rozluźnienia tkanek. Ponadto pobudza organizm do produkcji komórek kolagenu.

Pozaustrojowe fale uderzeniowe, zwane też ESWT,  to impulsy akustyczne o wysokim, skokowym ciśnieniu (10‑100 MPa) generowanym przez specjalny aparat Rosetta w czasie około 10 nanosekund. Przenikają ludzkie ciało na głębokość nawet kilku centymetrów, szybko docierając do źródła bólu.

 

Leczenie ostrogi piętowej impulsem akustycznym

Leczenie ostrogi piętowej impulsem akustycznym jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod terapii, która daje choremu realne szanse na powrót do pełnej sprawności fizycznej. Stanowi nieinwazyjną i w pełni bezpieczną alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. Jednak z przeprowadzeniem terapii ESWT nie należy zwlekać aż do zaawansowanego stadium choroby. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie zwyrodnienia kości piętowej, tym szybsze i lepsze będą jego efekty. Przyczyną schorzenia może noszenie źle dobranego obuwia, niewyleczona kontuzja lub nadwaga. Na zapalenie rozcięgna podeszwowego narażone są też osoby w podeszłym wieku.

 

Co jeszcze można leczyć falą uderzeniową?

fala grafika 31361324 0115 104251Terapia ta ma działanie przeciwzapalne. Krótkotrwałe złagodzenie dolegliwości odczuwalne jest już po pierwszym zabiegu. Chcąc osiągnąć pełny efekt leczenia, należy wykonać kilka sesji, których liczba uzależniona jest od rodzaju i zaawansowania schorzenia.

 

Fala uderzeniowa znajduje zastosowanie w leczeniu:

  • zespołu cieśni nadgarstka,
  • zapalenia powięzi podeszwowej, przyczepów mięśni i kaletki stawu biodrowego,
  • tzw. kolana skocza, czyli zapalenia więzadła rzepki,
  • tzw. kolana biegacza, czyli bólu pourazowego,
  • bólu w okolicach pachwin i bioder,
  • bólu ścięgna Achillesa,
  • zwapnień okołobarkowych, tendinopatii i zespołu ciasnoty podbarkowej,
  • zespołu brzegu kości piszczelowej i tarcia pasma biodrowo-piszczelowego.

 

Przeciwwskazania do zastosowania fali uderzeniowej

Przeciwwskazań do zastosowania fali uderzeniowej jest co prawda niewiele, jednak należy o nich wspomnieć. Z zabiegów ESWT nie powinni korzystać chorzy na nowotwór oraz osoby po zawale (w ciągu 3 ostatnich miesięcy) i z rozrusznikiem serca. Terapii nie zaleca się też pacjentom z zaawansowaną osteoporozą, ostrą infekcją czy gorączką. Przeciwskazaniem jest też przyjmowanie sterydów i leków przeciwkrzepliwych. Ponadto z leczeniem bólu metodą ESWT powinny wstrzymać się także kobiety w ciąży – nie istnieje obecnie jednoznaczna opinia co do wpływu fali uderzeniowej na rozwój płodu.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Projekt graficzny: Studio AM. Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin