PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Fala uderzeniowa

Terapia falą uderzeniową to nowoczesny sposób leczenia dolegliwości bólowych i zwyrodnień układu mięśniowo-szkieletowego. Metoda ta pozwala na zahamowanie procesów chorobowych rozwijających się w nawet położonych tkankach podskórnych. Fala uderzeniowa wywołuje efekt analgetyczny, czyli prowadzi do poprawy krążenia i rozluźnienia tkanek. Ponadto pobudza organizm do produkcji komórek kolagenu.

Pozaustrojowe fale uderzeniowe, zwane też ESWT,  to impulsy akustyczne o wysokim, skokowym ciśnieniu (10‑100 MPa) generowanym przez specjalny aparat Rosetta w czasie około 10 nanosekund. Przenikają ludzkie ciało na głębokość nawet kilku centymetrów, szybko docierając do źródła bólu.

 

Leczenie ostrogi piętowej impulsem akustycznym

Leczenie ostrogi piętowej impulsem akustycznym jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod terapii, która daje choremu realne szanse na powrót do pełnej sprawności fizycznej. Stanowi nieinwazyjną i w pełni bezpieczną alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. Jednak z przeprowadzeniem terapii ESWT nie należy zwlekać aż do zaawansowanego stadium choroby. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie zwyrodnienia kości piętowej, tym szybsze i lepsze będą jego efekty. Przyczyną schorzenia może być noszenie źle dobranego obuwia, niewyleczona kontuzja lub nadwaga. Na zapalenie rozcięgna podeszwowego narażone są też osoby w podeszłym wieku.

 

Co jeszcze można leczyć falą uderzeniową?

Terapia ta ma działanie przeciwzapalne. Krótkotrwałe złagodzenie dolegliwości odczuwalne jest już po pierwszym zabiegu. Chcąc osiągnąć pełny efekt leczenia, należy wykonać kilka sesji, których liczba uzależniona jest od rodzaju i zaawansowania schorzenia.

 

Fala uderzeniowa znajduje zastosowanie w leczeniu:

  • zespołu cieśni nadgarstka,
  • zapalenia powięzi podeszwowej, przyczepów mięśni i kaletki stawu biodrowego,
  • tzw. kolana skocza, czyli zapalenia więzadła rzepki,
  • tzw. kolana biegacza, czyli bólu pourazowego,
  • bólu w okolicach pachwin i bioder,
  • bólu ścięgna Achillesa,
  • zwapnień okołobarkowych, tendinopatii i zespołu ciasnoty podbarkowej,
  • zespołu brzegu kości piszczelowej i tarcia pasma biodrowo-piszczelowego.

Czy leczenie falą uderzeniową jest bezpieczne?

Leczenie falą uderzeniową to terapia bezinwazyjna i praktycznie bezbolesna. W tym więc sensie fala uderzeniowa jest metodą bezpieczną. Istotnym atutem leczenia ESWT jest szybkie osiąganie pożądanych efektów, ponieważ nierzadko już po trzech albo czterech sesjach widać pozytywne skutki działania fali. Warto zresztą dodać, że już pierwsze zabiegi dają poczucie wyraźnej ulgi. Leczenie falą uderzeniową nie powoduje skutków ubocznych oraz powikłań, dlatego metodę tę można polecić niemal wszystkim pacjentom, w wypadku których zawiodły inne sposoby terapii. Na marginesie warto jednak dodać, że również w przypadku ESWT istnieją okoliczności, w których odradzane jest korzystanie z terapii. Choć przeciwwskazań do podjęcia leczenia nie ma zbyt wielu, należy poważnie wziąć je pod uwagę, sięgając po leczenie falą uderzeniową.

Zobacz również: fizjoterapia

Przeciwwskazania do zastosowania fali uderzeniowej

Przeciwwskazań do zastosowania fali uderzeniowej jest co prawda niewiele, jednak należy o nich wspomnieć. Z zabiegów ESWT nie powinni korzystać chorzy na nowotwór oraz osoby po zawale (w ciągu 3 ostatnich miesięcy) i z rozrusznikiem serca. Terapii nie zaleca się też pacjentom z zaawansowaną osteoporozą, ostrą infekcją czy gorączką. Przeciwskazaniem jest też przyjmowanie sterydów i leków przeciwkrzepliwych. Ponadto z leczeniem bólu metodą ESWT powinny wstrzymać się także kobiety w ciąży – nie istnieje obecnie jednoznaczna opinia co do wpływu fali uderzeniowej na rozwój płodu.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content