PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Terapia manualna Szczecin, Stargard

Terapia manualna stanowi prawdopodobnie jedną z najstarszych metod walki z bólem spowodowanym dysfunkcjami nerwowymi, mięśniowymi, a także szkieletowymi. Polega ona na wykorzystaniu odpowiednich technik i chwytów nakierowanych na diagnostykę oraz leczenie różnego rodzaju odwracalnych zaburzeń mięśni, więzadeł, stawów, a także zaburzeń wzorców postawy oraz ruchowych. Metoda ta swoją nazwę zawdzięcza łacińskiemu określeniu ręki „manus” – leczenie i badanie jest bowiem wykonywane ręcznie przez terapeutę.

W jakich przypadkach zalecana jest terapia manualna?

Zabiegi przeznaczone są dla osób z zaburzeniami, które nie wynikają z uszkodzenia budowy danej struktury. Mają one zastosowanie w przypadku dolegliwości wynikających ze zmian odwracalnych, jak np.:

• dyskopatia,
• nerwobóle tzw. „zablokowania”,
• bóle głowy, migreny,
• stany napięcia mięśniowego,
• drętwienie kończyn,
• wady postawy,
• bóle kręgosłupa,
• dysfunkcje stawów.

 

Rozpoczęcie leczenia w terapii manualnej poprzedzone jest przeprowadzeniem dokładnego wywiadu oraz badania. Pozwoli to ustalić przyczyny dolegliwości i dobrać odpowiednie techniki leczenia. Wywiad ponadto pozwoli na wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań, jakimi są m.in.: czynne choroby nowotworowe, niewydolność krążenia mózgowego, ostre stany zapalne, świeże złamania, stany po operacji w obrębie kręgosłupa czy też rozległe urazy skóry.

 

Na czym polega terapia manualna?

Zadaniem terapeuty manualnego jest zlokalizowanie przyczyny dysfunkcji (często okazuje się, że jej źródło znajduje się w całkiem innym miejscu niż odczuwalne dolegliwości), a następnie jej usunięcie i zapobiegnięcie nawrotom w przyszłości.

Warunkiem zakwalifikowania do leczenia jest wywiad oraz badanie. Terapeuta uzyskuje w ten sposób niezbędne informacje o pacjencie: aktualne dolegliwości, przebyte choroby i schorzenia, warunki socjalno-rodzinne i więcej. Badanie palpacyjne (ręczne) pozwala na sprawdzenie kości, stawów, mięśni, więzadeł, nerwów, skóry oraz tkanki podskórnej. W zależności od potrzeby wykonywane są także specjalistyczne testy (m.in. naczyniowe, neurologiczne, oporowe) i szczegółowe badania ruchu w poszczególnych stawach.

Dopiero po przeprowadzeniu dokładnego rozpoznania dobrane zostają odpowiednie metody leczenia. Są one zależne m.in. od takich czynników jak przyczyny dysfunkcji (więzadło, mięsień, staw czy krew). Wykorzystywane techniki i narzędzia to:

• mobilizacja nerwów, tkanek miękkich czy stawów poprzez oddziaływanie na nie takimi ruchami jak trakcja czy ślizg,
• stretching – rozciąganie mięśni,
• masaż, poizometryczna relaksacja mięśni – oddziaływanie na tkanki miękkie, a także organy wewnętrzne,
• manipulacje – technika szybkiego uruchomienia zablokowanego stawu,
• neuromobilizacje – techniki mające na celu przywrócenie ruchomości nerwów i zlikwidowanie bólu pochodzącego z tkanek nerwowych,
• środki fizykalne – hydroterapia, elektroterapia, ciepłolecznictwo (m.in. w celu rozluźnienia tkanek miękkich),
• dodatkowe działania usprawniające – taping medyczny, fizykoterapia, kinezyterapia,
• trakcja – oddalenie od siebie powierzchni stawowych,
• kompresja – bierne zbliżenie do siebie powierzchni stawowych,
• postępowanie specjalne – oscylacje i wibracje w obrębie bolącego stawu.

Dla bezpieczeństwa zabiegów techniki manualne stosowane są przez lekarzy i fizjoterapeutów. Nie powinno się podejmować samodzielnych prób przeprowadzania terapii manualnej przez osoby bez odpowiednich szkoleń i uprawnień. Należy pamiętać, że terapia manualna jest skuteczna tylko wtedy, gdy jest dobrana indywidualnie do potrzeb oraz stanu zdrowia pacjenta.

Jakie korzyści może przynieść terapia manualna?

Najczęściej wymienianą zaletą zabiegów przeprowadzanych przez terapeutę manualnego jest uśmierzenie bólu. Należy jednak zauważyć, że odpowiednio dobrane techniki leczenia mogą przyczynić się do całkowitego zlikwidowania źródła dolegliwości oraz zniwelowania ryzyka ich nawrotów w przyszłości. Terapia manualna może zwiększyć sprawność ruchową i pozwolić na szybszy powrót do codziennych aktywności, a w niektórych przypadkach także na uniknięcie stosowania przewlekłej farmakologii, co nierzadko wiązałoby się ze skutkami ubocznymi i dodatkowym obciążeniem organizmu.

Częstotliwość i liczba sesji terapii manualnej

Czy wystarczy jedna sesja terapii manualnej? To zależy od indywidualnej sytuacji Pacjenta. W niektórych przypadkach jedno spotkanie może przynieść znaczną poprawę, ale często potrzebna jest jednak seria zabiegów. Terapeuta manualny to odpowiednia osoba do oceny stanu Pacjenta i zalecenia właściwej liczby sesji. Podczas terapii Pacjent powinien być uważny i starać się rozluźnić. Koncentracja na odczuciach sprawi, że lepiej zrozumie on własne ciało i pozna jego reakcje na różne techniki terapeutyczne. Z kolei rozluźnienie umożliwia terapeucie na głębsze dotarcie do tkanek i sprawniejsze działania manualne. Elementem terapii manualnej są także ćwiczenia, które Pacjent wykonuje w domu. Są one dostosowane do indywidualnych potrzeb i mają na celu utrzymanie i poprawę efektów terapii. Mogą one obejmować ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, a także techniki relaksacyjne.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content