PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Masaż segmentalny

Masaż segmentarny jest nazywany również odruchowym, ponieważ wykorzystuje zjawisko istnienia odruchów trzewno-skórnych i skórno-trzewnych w organizmie człowieka. Układ nerwowy człowieka posiada budowę segmentową. W rdzeniu kręgowym każdy kolejny odcinek odpowiada za unerwienie czuciowe i ruchowe odpowiedniej części ciała. Powiązania nerwowe pomiędzy różnymi tkankami unerwianymi z danego segmentu rdzenia kręgowego wywołują określone zmiany odruchowe w skórze. Zmiany te wynikają z zaburzonego funkcjonowania narządów wewnętrznych i przybierają różną postać: wrażliwość na dotyk, pocenie się, zwiększona miejscowo ciepłota skóry itp.

Jakie są zasady stosowania masażu segmentarnego?

Najważniejszą zasadą masażu segmentarnego jest skuteczne opracowanie tkankowych zmian odruchowych poprzez stosowanie najlepiej dobranych technik masażu. Wykorzystywane metody są zbliżone do technik znanych z masażu klasycznego. Masaż segmentarny rozpoczyna się od opracowania okolic kręgosłupa i znajdujących się tam korzeni nerwowych. Kolejność masowanych części ciała jest następująca: kręgosłup, grzbiet, obręcz barkowa, szyja, głowa, klatka piersiowa, powłoki brzuszne, miednica, kończyny górne i dolne. Najważniejsze jest przestrzeganie tej kolejności ze względu na panującą zasadę kierunkowości i kolejności opracowania poszczególnych struktur.

Za każdym razem siła masażu jest indywidualnie dobierana do Pacjenta, aby nie sprawiała żadnych dolegliwości bólowych. Siła nacisku zawsze zależy od liczby receptorów – w trakcie opracowywania większych obszarów zastosowana siła może być większa, jednak nie będzie ona wywoływała przykrych dolegliwości bólowych u Pacjenta. Podczas pierwszej wizyty niezbędne jest także usunięcie wszystkich napięć powierzchownych, co pozwoli dotrzeć do głębszych struktur tkankowych zgodnie z zasadą warstwowości.

Jakie są zalety masażu segmentarnego?

Zobacz również: masaż sportowy

Masaż segmentarny oddziałuje na narządy wewnętrzne poprzez stymulację określonych miejsc na skórze. Reguluje funkcjonowanie narządów wewnętrznych, przyspiesza ich regenerację, niweluje dolegliwości bólowe. Fizjoterapia z wykorzystaniem tego rodzaju masażu jest polecana szczególnie przy schorzeniach żołądka i dwunastnicy, kamicy nerkowej, chorobach płuc, zmianach zwyrodnieniowych stawów i bólach kręgosłupa. Fizjoterapeuta, wykonując masaż segmentarny, wykorzystuje techniki klasyczne oraz specjalne, takie jak np. chwyt posuwania, chwyt rolowania. Specjaliści Centrum Rehabilitacji FinMed w Szczecinie i Stargardzie pomogą Państwu w doborze najlepszego rodzaju terapii manualnej do potrzeb zdrowotnych.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content