Jakie dolegliwości niweluje terapia falą uderzeniową?
Dodano: 19 kwi 2021
Terapia falą uderzeniową to jedna z najbardziej efektywnych metod leczenia dolegliwości bólowych układu mięśniowo – szkieletowego. Przy odpowiednio dobranych parametrach zabiegowych, dzięki penetracji fal w głąb ciała, terapia jest skuteczna w leczeniu procesów chorobowych zlokalizowanych zarówno w tkankach znajdujących się tuż pod powierzchnią skóry, jak i tych, które są położone głębiej. Głównie stosowana jest w ortopedii, rehabilitacji oraz medycynie sportowej.
Jak przebiegają zabiegi z użyciem fali uderzeniowej?
Fale uderzeniowe są akustycznymi falami przenoszącymi energię w obszar objęty bólem w układzie mięśniowo-szkieletowym ze stanami podostrymi oraz przewlekłymi. Dzięki dostarczonej energii następuje proces leczenia oraz regeneracja tkanek miękkich. Fala uderzeniowa bardzo dokładnie trafia w konkretne miejsce – działa przede wszystkim na chore tkanki, w niewielkim lub w żadnym stopniu oddziałuje na pozostałe. Jej moc, czas trwania oraz głębokość, z jaką ma ona wnikać do wewnątrz ciała dobiera się indywidualnie w zależności do potrzeb pacjenta.
Korzyści z leczenia falą uderzeniową.
W niektórych przypadkach zabiegi są na tyle efektywne, że odsuwają w czasie lub w ogóle zapobiegają operacjom po urazach czy zwyrodnieniach układu ruchu.
Eliminują ból zmniejszając napięcie mięśni. Fala uderzeniowa zapewnia lepsze odżywienie hipertonicznych mięśni, ścięgien oraz struktur więzadłowych. Co więcej, następuje również osłabienie patologicznych oddziaływań pomiędzy aktyną i miozyną.
Rozprasza Substancję P (mediator bólu oraz czynnik wzrostu) redukując ból w danym obszarze oraz ogranicza ryzyko zwiększenia obrzęku.
Przyspiesza proces gojenia poprzez pobudzenie organizmu do zwiększenia produkcji kolagenu, rozpoczynając tym samym naturalny proces odbudowy uszkodzonych struktur. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej przyspieszają także metabolizm oraz mikrocyrkulację.
Dodatkową korzyścią redukcji bólu jest to, że nasz organizm nie jest obciążony środkami farmakologicznymi po które zazwyczaj sięgamy aby go uśmierzyć. Leczenie ambulatoryjne pozwala szybciej wrócić do pracy, a w przypadku sportowców, do treningów.
Wskazania do leczenia falą uderzeniową
Zobacz również: Wizyta z niemowlęciem u fizjoterapeuty – czy niezbędna? Jakie objawy czy zachowania dziecka powinny niepokoić rodziców?
Lista schorzeń, które można leczyć falą uderzeniową jest naprawdę długa. Obejmuje:
- zespół cieśni nadgarstka
- zapalenie więzadła rzepki (tzw. kolano skoczka)
- bóle przyczepów ścięgien, które objawiają się m.in. tzw. łokciem tenisisty czy łokciem golfisty
- Ostroga piętowa/ zapalenie rozcięgna podeszwowego
- ból pourazowy kończyn m.in. tzw. kolano biegacza
- ból w okolicach bioder lub pachwin
- zapalenie powięzi podeszwowej
- zapalenie przyczepów mięśni
- zapalenie kaletki stawu biodrowego
- zespół bolesnego barku (zwapnienia, tendinopatia, zespół ciasnoty podbarkowej)
- dolegliwości związane ze ścięgnem Achillesa.
Fala uderzeniowa to przykład na to, iż walka z bólem może być nie tylko zwycięska, lecz także przebiegać w sposób bezpieczny i dający szybkie i trwałe efekty terapeutyczne. Jedna sesja terapeutyczna zajmuje kilka minut .