PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Wizyta z niemowlęciem u fizjoterapeuty – czy niezbędna? Jakie objawy czy zachowania dziecka powinny niepokoić rodziców?

Dodano: 19 kwi 2021

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się jak najlepiej pod każdym względem. Pomocna może się okazać tutaj wizyta u fizjoterapeuty pracującego z niemowlętami na co dzień. W tym momencie pojawia się pytanie w jakim celu, skoro dziecko jest pod opieką pediatry, neonatologa czy ortopedy? Fizjoterapeuta będący po kierunkowych szkoleniach przygotowujących do pracy z najmniejszymi pacjentami oceni dziecko inaczej niż wcześniej wspomnieni specjaliści. Przede wszystkim fizjoterapeuta ocenia dziecko holistycznie- dokładnie bada rozwój psychoruchowy, zbiera informacje na temat rytmu dobowego niemowlęcia, karmienia, zachowań przejawianych przez malucha. Wnikliwa ocena dziecka może pozwolić na wykluczenie/ potwierdzenie związku pomiędzy nieprawidłowym rozwojem psychoruchowym a np. Przepukliną pępkową, problemami ze snem, karmieniem czy autoregulacją.

Kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę z niemowlęciem u fizjoterapeuty?

Idealnie byłoby, aby pierwsza wizyta u fizjoterapeuty odbyła się przed ukończeniem 3 miesiąca życia dziecka. Szybkie rozpoznanie zaburzeń pozwala na dużo skuteczniejszą terapię. Jeśli istnieją wskazania terapię można prowadzić od urodzenia. W pracy z dziećmi wykorzystuje się np. metodę rehabilitacji NDT-Bobath.

Jakie objawy czy zachowania dziecka powinny niepokoić rodziców?

Zobacz również: Nieodpowiednie podnoszenie ciężarów może być przyczyną dotkliwej choroby zwanej dyskopatią

Prawidłowo noworodek jest spokojny, nie ma problemów z akceptacją pozycji zarówno na plecach jak i brzuchu. To samo dotyczy starszego niemowlęcia. Nie powinno być także sytuacji, gdy maluszek preferuje tylko jedną ze stron (np. lubi patrzeć tylko w prawo), od urodzenia mocno dźwiga główkę, przewraca się z brzucha na plecy (szczególnie w 1 kwartale życia).

Rodzice bardzo często są wspaniałymi obserwatorami swoich dzieci dlatego też nie powinni dawać się zbyć specjalistom twierdzącym, że ich dziecko samo wyrośnie z występujących problemów i ograniczeń. Takie przeczekiwanie odwleka tylko czas wdrożenia terapii, której moment rozpoczęcia ma duże znaczenie. Najbezpieczniej jest wszelkie wątpliwości rozwiać u fizjoterapeuty, który również udzieli cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji oraz codziennych czynności stymulujących prawidłowy rozwój psychoruchowy.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content