PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Narutowicza 13e, 793 121 121

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Wizyta z niemowlęciem u fizjoterapeuty – czy niezbędna? Jakie objawy czy zachowania dziecka powinny niepokoić rodziców?

Dodano: 19 kw. 2021

Każdy rodzic pragnie, aby maleństwo, które pojawią się na świecie rozwijało się jak najlepiej pod każdym względem. Pomocna może się okazać tutaj wizyta u fizjoterapeuty pracującego z niemowlętami na co dzień. W tym momencie pojawia się pytanie w jakim celu, skoro dziecko jest pod opieką pediatry, neonatologa czy ortopedy? Fizjoterapeuta będący po kierunkowych szkoleniach przygotowujących do pracy z najmniejszymi pacjentami oceni dziecko inaczej niż wcześniej wspomnieni specjaliści. Przede wszystkim fizjoterapeuta ocenia dziecko holistycznie- dokładnie bada rozwój psychoruchowy, zbiera informacje na temat rytmu dobowego niemowlęcia, karmienia, zachowań przejawianych przez malucha. Wnikliwa ocena dziecka może pozwolić na wykluczenie/ potwierdzenie związku pomiędzy nieprawidłowym rozwojem psychoruchowym a np. Przepukliną pępkową, problemami ze snem, karmieniem czy autoregulacją.

Kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę z niemowlęciem u fizjoterapeuty?

Idealnie byłoby, aby pierwsza wizyta u fizjoterapeuty odbyła się przed ukończeniem 3 miesiąca życia dziecka. Szybkie rozpoznanie zaburzeń pozwala na dużo skuteczniejszą terapię. Jeśli istnieją wskazania terapię można prowadzić od urodzenia.

Jakie objawy czy zachowania dziecka powinny niepokoić rodziców?

Prawidłowo noworodek jest spokojny, nie ma problemów z akceptacją pozycji zarówno na plecach jak i brzuchu. To samo dotyczy starszego niemowlęcia. Nie powinno być także sytuacji, gdy maluszek preferuje tylko jedną ze stron (np. lubi patrzeć tylko w prawo), od urodzenia mocno dźwiga główkę, przewraca się z brzucha na plecy (szczególnie w 1 kwartale życia).

Rodzice bardzo często są wspaniałymi obserwatorami swoich dzieci dlatego też nie powinni dawać się zbyć specjalistom twierdzącym, że ich dziecko samo wyrośnie z występujących problemów i ograniczeń. Takie przeczekiwanie odwleka tylko czas wdrożenia terapii, której moment rozpoczęcia ma duże znaczenie. Najbezpieczniej jest wszelkie wątpliwości rozwiać u fizjoterapeuty, który również udzieli cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji oraz codziennych czynności stymulujących prawidłowy rozwój psychoruchowy.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Projekt graficzny: Studio AM. Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin