PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Masaż limfatyczny – co to jest, kiedy go stosujemy i jakie efekty przynosi?

Dodano: 20 sty 2022

Praca siedząca lub wielogodzinne stanie w jednej pozycji wywierają niekorzystny wpływ na organizm, a ich skutkiem mogą być rozmaite schorzenia i dolegliwości. Jednym z nich są zastoje limfatyczne przejawiające się między innymi obrzękami nóg. Problemu tego nie należy lekceważyć, rozpatrując go tylko w kategoriach estetycznych, gdyż niesprawny układ limfatyczny może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia i samopoczucia.

Czym jest limfa i jakie są jej funkcje?

Limfa, inaczej zwana chłonką, jest płynem ustrojowym naszego organizmu, która krąży w układzie limfatycznym. W jej składzie znajdują się m.in. białka, tłuszcze, jak również limfocyty, czyli komórki układu odpornościowego. Jej krążenie w dużej mierze zależy od kurczenia się naczyń chłonnych oraz skurczy mięśni szkieletowych. Gdy limfa ulegnie zastojowi, jego objawem może być obrzęk limfatyczny, który najczęściej pojawia się w okolicy kończyn dolnych. Zastój taki jest niekorzystny dla naszego organizmu, gdyż w jego wyniku dochodzi do zatrzymania w organizmie szkodliwych metabolitów i mikroorganizmów, co może prowadzić do stanów zapalnych i pogarszania się samopoczucia. Aby mu przeciwdziałać, warto zastosować masaż limfatyczny.

Masaż limfatyczny sposobem na przywrócenie krążenia limfy

Zobacz również: Kogo i kiedy może objąć rehabilitacja po przebytym Covidzie?

Masaż limfatyczny, inaczej zwany drenażem limfatycznym,  jest rodzajem masażu leczniczego stosowanego w leczeniu obrzęków zastoinowych i łagodzeniu tzw. zespołu ciężkich nóg. Jest on także polecany w przypadku walki z cellulitem i nadwagą, gdyż pomaga modelować sylwetkę. Jest to bezbolesny i relaksujący zabieg, który poprzez ucisk tkanek stymuluje krążenie krwi i limfy, pozwala pozbyć się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii oraz przywrócić prawidłowy metabolizm. Zabieg ten wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który dzięki rozcierająco-ugniatającym ruchom likwiduje zastoje, a tym samym poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Drenaż limfatyczny może być stosowany na całe ciało, jak również na twarz.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content