PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Dlaczego powinniśmy dbać o stopy?

Dodano: 19 kwi 2021

Stopy są jednym z ważniejszych elementów układu ruchu. Każdego dnia wykonujemy przeciętnie 8 tysięcy kroków. W ciągu życia przechodzimy dystans odpowiadający trzem obwodom Ziemi – a na każdy pokonany kilometr chodu przypada ponad tysiąc uderzeń stopy o podłoże. Stopa musi być zatem elastyczna i mobilna, aby możliwa była amortyzacja przeciążeń na nierównym terenie. Zapraszamy do artykułu, w którym Marta Nowacka opowiada o prawidłowym funkcjonowaniu stóp, o najpopularniejszych wadach i sposobie rehabilitacji:

Prawidłowe funkcjonowanie stóp

Każdego dnia wykonujemy przeciętnie 8 tysięcy kroków, w ciągu życia przechodzimy dystans odpowiadający trzem obwodom Ziemi – a na każdy pokonany kilometr chodu przypada ponad tysiąc uderzeń stopy o podłoże. Stopa musi być zatem elastyczna i mobilna, aby możliwa była amortyzacja przeciążeń na nierównym terenie. Oprócz tego, by zapewnić ruch odbicia (propulsja), utrzymanie ciężaru ciała oraz wyhamowanie ruchu – stopa musi być stabilna i wytrzymała. Spełnienie tych funkcji umożliwia występowanie na stopie 3 łuków – podłużnego przyśrodkowego – najwyższy i najważniejszy (rozciągający się od palucha do pięty), podłużnego bocznego (między kością piętową a czwartą i piątą kością śródstopia) oraz łuku poprzecznego (przebiegającego na wysokości podstaw wszystkich kości śródstopia).
Gdy jeden z elementów stopy nie pracuje we właściwy sposób, ogromne siły absorbowane nawet podczas codziennych aktywności przyczynią się do powstawania przeciążeń, które będą wpływać na zdrowie stopy, a co za tym idzie – stawu skokowego, stawu kolanowego, stawu biodrowego czy dolnego odcinka kręgosłupa.

Wady stóp – rehabilitacja i zapobieganie

Zobacz również: Fizjoterapia w poszczególnych trymestrach ciąży

Stopy są podstawą naszego prawidłowego funkcjonowania. W przypadku wad stóp kluczową rolę odgrywa profilaktyka. Nie można lekceważyć ich komfortu oraz wygody, należy zwracać uwagę na dobór odpowiedniego obuwia ,a w razie potrzeby dostosowanie wkładek ortopedycznych.

Rehabilitacja w wadach stóp głównie opiera się na odtworzeniu prawidłowych warunków anatomiczno-funkcjonalnych, przeciwdziałaniu pogorszenia się wady oraz przywróceniu zaburzonej ruchomości stawowej.
Indywidualnie dobrany przez fizjoterapeutę program ćwiczeń, połączony z odpowiednim zaopatrzeniem podoortopedycznym jest najlepszą metodą profilaktyki oraz leczenia wad stóp.

mgr fizjoterapii Marta Nowacka

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content