PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Uszkodzenie, zerwanie ścięgna Achillesa

Dodano: 19 kwi 2021

Przyczyną uszkodzenia ścięgna jest zbyt duża siła działająca na tę część ciała lub nakładające się przeciążenia. Do uszkodzenia może dojść podczas gwałtownego skurczu ścięgna, np. przy wykonywaniu skoku, nagłego startu do biegu lub w wyniku nagłego uderzenie w napięte ścięgno, np. kopnięcia. Przyczyną uszkodzenia ścięgna Achillesa mogą być również zmiany chorobowe, np. zapalenie ścięgna.

Diagnostyka i leczenie zerwania ścięgna Achillesa

Podstawowym badaniem w przypadku urazu ścięgna jest badanie USG, które pozwala jednoznacznie stwierdzić rodzaj i miejsce uszkodzenia oraz rentgen (RTG). W przypadku całkowitego zerwania ścięgna konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, którego celem jest zszycie włókien, a dopiero w dalszym etapie leczenia stosuje się rehabilitację. W przypadku uszkodzenia/przeciążenia objawiającego się bólem w okolicy ścięgna/łydki/stopy wskazana jest konsultacja z ortopedą lub fizjoterapeutą. W pierwszej chwili po uszkodzeniu wskazany jest odpoczynek oraz działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe np. za pomocą zabiegów takich jak krioterapia i jonoforeza. Podstawowe postępowanie obejmuje czasowe ograniczenie większej aktywności fizycznej, zabiegi fizykoterapii (laser, pole magnetyczne, krioterapia, które przyspieszają regenerację), masaż, ćwiczenia, terapie indywidualną, mające na celu powrót pacjenta do pełnej sprawności.

Co zrobić, aby zapobiec zerwaniu ścięgna?

Zobacz również: Uszkodzenie więzadła przedniego stawu kolanowego tzw. ACL

Należy zadbać o prawidłową formę tej okolicy, wykonywać ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, a także zadbać o zabiegi regeneracyjne oraz odpowiednia ilość odpoczynku. Podczas wykonywania aktywności fizycznej należy zwracać uwagę na wszystkie niepokojące nas bóle tej okolicy i zadbać o zrównoważony trening.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content