PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Uszkodzenie więzadła przedniego stawu kolanowego tzw. ACL

Dodano: 19 kwi 2021

Zerwanie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego – przedniego i/lub tylnego – to kontuzja dwóch największych i najważniejszych więzadeł, które znajdują się w kolanie. W kolanie znajduje się aż jedenaście więzadeł, które stabilizują staw kolanowy i umożliwiają jego należyte działanie, ale te dwa odgrywają kluczową rolę w tym procesie. Typowy przebieg i objawy zerwania ACL niestabilność kolana z ostrym bólem, któremu często towarzyszy charakterystyczny dźwięk (trzask lub chrupnięcie). Kolano po urazie jest bolesne i zazwyczaj dosyć szybko narasta obrzęk. Po urazie występuje trudność w obciążaniu kontuzjowanej kończyny. Jeżeli do urazu dochodzi w trakcie uprawiania sportu zawodnik nie jest w stanie kontynuować gry.

Leczenie zerwanego więzadła stawu kolanowego

Leczenie uszkodzeń ACL może mieć charakter zachowawczy obejmując: zaopatrzenie ortopedyczne, stopniowane ćwiczenia lecznicze przywracające ruchomość, zborność oraz propriocepcje stawu, uzupełnione o zabiegi fizykalne. Podjęte może być również leczenie operacyjne polegające na artroskopowej rekonstrukcji zerwanego więzadła.

Rehabilitacja po urazie więzadła stawu kolanowego

Zobacz również: Uraz barku, jedna z przyczyn bolesnego barku, to uszkodzenie stożka rotatorów

Pierwszym etapem rehabilitacji jest walka z bólem, krwiakiem oraz obrzękiem. W tym okresie pacjent wykonuje ćwiczenia izometryczne, chodzi z pomocą kul, a staw kolanowy zabezpieczony jest stabilizatorem. Kolano powinno być systematycznie schładzane. Leczenie powinno być uzupełnione o delikatne techniki mobilizacyjne tkanek miękkich, utrzymujące prawidłową elastyczność obręczy miednicznej oraz kończyn dolnych. Drugi etap rehabilitacji to przede wszystkim ćwiczenia wpływające na przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu kolana. Ważna jest również jego stabilizacja, przez którą rozumiemy prawidłowe przenoszenie sił kompresyjnych i ścinających, mogących uszkodzić staw. Etap trzeci to powrót pacjenta do całkowitej sprawności zarówno w życiu codziennym, jak i w sporcie. Niezależnie od podjętego leczenia, wyniki rehabilitacji mogą się różnić i w dużej mierze zależą od wkładu pracy pacjenta oraz zespołu rehabilitacyjnego.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content