PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Najczęstsze kontuzje: zwichnięcie barku

Dodano: 19 kwi 2021

Z serii „Najczęściej występujących kontuzji” dziś pragniemy omówić wybity bark, czyli inaczej zwichnięcie stawu ramiennego. Zwichnięcie barku ma miejsce, gdy ramię ulega przemieszczeniu na skutek działania siły, która je ściąga na zewnątrz (odwodzenie) lub wskutek ekstremalnych sił rotacyjnych powodujących wypadnięcie głowy kości ramiennej z panewki łopatki.

Jak rozpoznać, czy staw barkowy został zwichnięty?

Objawy zwichniętego barku to nagły, ostry ból i odczucie, ze coś „przeskoczyło”, zasinienie, opuchlizna, zaburzony kontur stawu barkowego (wygląda inaczej, niż ten po przeciwnej stronie), poruszenie kończyną, zwłaszcza na zewnątrz, wzmaga ból (dlatego chory zwykle trzyma ramię blisko ciała), jeżeli jednocześnie doszło do uszkodzenia nerwu, mogą dodatkowo wystąpić takie objawy, jak pieczenie, mrowienie i drętwienie, urazowi mogą towarzyszyć wymioty, omdlenia i podwyższenie temperatury ciała.

Leczenie i rehabilitacja zwichniętego stawu ramiennego

Zobacz również: Co trzeba wiedzieć o fizjoterapii uroginekologicznej?

Leczenie wybitego barku wymaga niezwłocznego nastawienia przez lekarza. Póżniej ramię zostaje unieruchomione przez chustę, kamizelkę lub ortezę rzadziej gips. Czasami potrzebne jest leczenie chirurgiczne. Pacjentom po nastawieniu zwichniętego barku zaleca się ograniczenie ruchów w stawie ramiennym na 4 tygodnie. Po tym okresie wdraża się rehabilitację w celu przywrócenia sprawności ruchowej stawu ramiennego. Pierwsza seria powinna opierać się głównie na terapii manualnej, ewentualnie ćwiczeniach bez znacznego obciążenia. Najlepiej wybierać ćwiczenia izometryczne, w odciążeniu na podwieszkach, a także rozciągające. Po uzyskaniu pełnego zakresu ruchomości można wprowadzać ćwiczenia oporowe poprawiające siłę mięśniową. Dla lepszego efektu terapeutycznego można stosować wspomagająco zabiegi fizykalne takie jak: krioterapia, jonoforeza, pole magnetyczne czy laser. W przypadku pojawienia się trudnego do zniesienia bólu można skorzystać z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content