PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Na czym polega rehabilitacja po przebyciu Covid-19?

Dodano: 16 wrz 2021

Pojawienie się pandemii COVID-19 w Polsce spowodowało konieczność wprowadzenia wielu zmian w codziennym życiu. Najważniejsze jednak są kwestie związane ze zdrowiem osób, które zachorowały. Objawy koronawirusa były różne – niektórzy przeszli go bezobjawowo, inni skarżyli się na osłabienie organizmu, wysoką temperaturę czy utratę węchu. Oprócz tego coraz więcej osób, które przeszły COVID-19 skarży się na pochorobowe powikłania, na przykład zaburzenia w oddychaniu, duszności czy długotrwałe uczucie zmęczenia. W powrocie do zdrowia pomaga rehabilitacja. Na czym polega i kto może z niej skorzystać?

Jak długo trwa rehabilitacja po COVID-19 i na czym polega? 

Czas trwania rehabilitacji po przebyciu COVID-19 jest uzależniony od potrzeb konkretnego pacjenta i może wynosić od 2 do 6 tygodni. Jest to okres, w którym pacjent ma zapewnioną opiekę, której potrzebuje, aby się poczuć lepiej. Program rehabilitacji również jest uzależniony od potrzeb i obejmuje między innymi kinezyterapię, podczas której odbywają się przede wszystkim ćwiczenia oddechowe i treningi wytrzymałościowe. Program uwzględnia również edukację zdrowotną. Pacjenci mają też do dyspozycji zabiegi z zakresu wspomagania rehabilitacyjnego schorzeń współistniejących.

Kto i kiedy może skorzystać z rehabilitacji po COVID-19?  

Zobacz również: Jaką rolę pełni rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej?

Skierowanie na rehabilitację po przebyciu koronawirusa jest wystawiane przez lekarza po zakończeniu leczenia. Co ważne, można z niej skorzystać do dwunastu miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19 albo izolacji. Po otrzymaniu skierowania na rehabilitację po Covid-19 wystarczy wybrać placówkę, która ma podpisaną umowę z NFZ i przeprowadza tego typu zabiegi. Wówczas można nieodpłatnie korzystać z programu rehabilitacji pocovidowej. Ważne, aby na skierowaniu lekarz wskazał jednostkę chorobową U09.9, datę zakończenia leczenia szpitalnego lub izolacji domowej oraz choroby współistniejące.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content