PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Na czym polega metoda NDT Bobath?

Dodano: 07 gru 2021

To słynna metoda terapii, która opracowana została przez małżeństwo Bobath w połowie zeszłego wieku. Charakteryzuje się niezwykłą zgodnością z naturalnymi potrzebami motorycznymi, ponieważ zaprojektowana została w oparciu o głębokie i uważne przeanalizowanie skomplikowanego przecież i bujnego w wiele mniejszych i większych wydarzeń cyklu rozwoju noworodka. Dodajmy, że działa na każdym etapie życia, ale szczególnie skuteczna jest przed ukończeniem 1. roku życia. Kiedy ma zastosowanie i na czym polega?

Gdzie i kiedy znajduje zastosowanie metoda NDT Bobath?

Metoda NDT – Bobath znajduje zastosowanie w każdej sytuacji, w której pojawiają się sygnały, że dziecko rozwija się nietypowo. Co to oznacza? Prawidłowość rozwoju niemowlaka określa się w oparciu o skale rozwojowe. Tworzy się jej poprzez statystykę; bada się, ile dzieci w danym momencie rozwoju umie zrobić daną rzecz czy też wykonuje ją odruchowo – jeżeli jest to ponad 50%, zakłada się, że niepokojące może być nieopanowanie danej umiejętności i konieczna może być rehabilitacja dziecka.

Wskazuje się, że kontrolowanie głowy w symetrii powinno być opanowane około 3 miesiąca; obracanie się z pleców na brzuch i z brzucha na plecy pomiędzy około 2 a 5 miesiącem; samodzielne siadanie pomiędzy 6 a 8; wreszcie pierwsze kroki postawione powinny być pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia. Nie każdy wyjątek jest powodem do zmartwienia, ale nieprawidłowości są z reguły przesłanką do rozpoczęcia terapii metodą NDT-Bobath.

Jak wygląda terapia Bobath? Na czym polega?

Zobacz również: Na czym polega rehabilitacja po przebyciu Covid-19?

Omawiana metoda najlepsze efekty daje na samym początku życia dziecka – dlatego tak istotna jest uważa obserwacja rozwoju malucha. Kluczowe dla całego zamysłu są strategiczne miejsca ciała dziecka. Za pomocą specjalnych ćwiczeń, skupiających się przede wszystkim na głowie, obręczy barkowej i miedniczej, terapeuta próbuje uzyskać określony ruch u dziecka, a także wykształcić samodzielny odruch. Celem metody Bobath jest poprawa uczenia się motoryki. W efekcie nastąpić ma wykształcenie umiejętności efektywnej kontroli motorycznej. Terapia zazwyczaj jest przyjemna dla dziecka, nie jest bolesna, podczas zajęć zawsze obecny jest rodzic, który otrzymuje wskazówki jak ćwiczyć z dzieckiem w domu.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content