PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Masaż sportowy

Dodano: 19 kwi 2021

Masaż sportowy to zabieg dla osób, które uprawiają sport regularnie, ale także dla tych którzy wysiłek fizyczny podejmują od czasu do czasu. Dla olimpijczyków, profesjonalistów, a także amatorów dopiero zaczynających swoją przygodę.

Cena masażu sportowego w CR FinMed to 60 zł

Głównym celem masażu sportowego jest odpowiednie przygotowanie naszego ciała do wysiłku fizycznego dzięki technikom rozgrzewającym mięśnie i stawy. To także skuteczny sposób na niektóre kontuzje i utrzymanie dobrej formy w przypadku osób aktywnie uprawiających sport. Pomaga usunąć zakwasy, usuwa napięcie mięśni, relaksuje i regeneruje organizm po wysiłku.

NA CZYM POLEGA MASAŻ SPORTOWY?

Masaż sportowy, choć wyróżniamy kilka jego rodzajów, w każdej postaci czerpie z masażu klasycznego. Jest więc głaskanie – na początku i na końcu sesji – rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, oklepywanie ciała. Jednak podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami masażu polega na tym, że ten sportowy wykonuje się z użyciem większej siły i energii. Bywa bolesny i nieprzyjemny, jednak należy pamiętać, że jego celem nie jest wprowadzenie masowanej osoby w stan wyciszenia czy odstresowania, a przeciwnie – to część programu treningowego sportowca.

Masaż sportowy jest też podobny do masażu izometrycznego, który ma na celu odbudowanie masy i siły mięśniowej. Co więcej, jego zadaniem jest przywrócenie sportowcowi sprawności sprzed urazu. Ma również pomóc osiągnąć jak najlepsze wyniki sportowe.

Rodzaje masażu sportowego

Masaż sportowy pełni różne funkcje i przebiega inaczej – w zależności od poziomu zaawansowania sportowca. Wyróżniamy m.in.:

– masaż sportowy przed-, między- i powysiłkowy,

– masaż przed zawodami (wzmacniająco, rozluźniający),

– masaż restytucyjny (rozluźniający, poprawiający krążenie, przyspieszający przemianę materii),

– masaż kondycyjny

– masaż treningowy (stosowany bezpośrednio po treningu)

Częstotliwość korzystania z masażu sportowego zależy od takich czynników jak płeć, wiek, stopień wytrenowania, rodzaju uprawianej dyscypliny sportu i powierzchnia masowanej partii ciała. Aby masaż sportowy spełniał swoje zadanie, należy stopniowo zwiększać czas jego trwania oraz intensywność bodźców.

Zalety stosowania masażu sportowego

Masaż sportowy pobudza układ ruchu przed wysiłkiem i minimalizuje efekty zmęczenia już po nim. Usprawnia krążenie chłonki i krwi, dzięki czemu substancje odżywcze szybciej wędrują do mięśni. Te z kolei, poprzez działanie masażu sportowego, są bardziej rozgrzane i rozluźnione. Masaż sportowy poprawia metabolizm, pozwala sportowcowi uzyskać równowagę psychiczną, zmniejszyć stres i jego objawy: zaparcia, biegunki. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia kontuzji. Pozwala zlikwidować zmęczenie po wysiłku i powstałe w mięśniach zakwasy. Podsumowując, pomaga organizmowi lepiej przygotować się do intensywnego wysiłku i zminimalizować jego negatywne skutki.

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content