Masaż sportowy
Dodano: 19 kwi 2021
Masaż sportowy to zabieg dla osób, które uprawiają sport regularnie, ale także dla tych którzy wysiłek fizyczny podejmują od czasu do czasu. Dla olimpijczyków, profesjonalistów, a także amatorów dopiero zaczynających swoją przygodę.
Cena masażu sportowego w CR FinMed to 60 zł
Głównym celem masażu sportowego jest odpowiednie przygotowanie naszego ciała do wysiłku fizycznego dzięki technikom rozgrzewającym mięśnie i stawy. To także skuteczny sposób na niektóre kontuzje i utrzymanie dobrej formy w przypadku osób aktywnie uprawiających sport. Pomaga usunąć zakwasy, usuwa napięcie mięśni, relaksuje i regeneruje organizm po wysiłku.
NA CZYM POLEGA MASAŻ SPORTOWY?
Masaż sportowy, choć wyróżniamy kilka jego rodzajów, w każdej postaci czerpie z masażu klasycznego. Jest więc głaskanie – na początku i na końcu sesji – rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, oklepywanie ciała. Jednak podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami masażu polega na tym, że ten sportowy wykonuje się z użyciem większej siły i energii. Bywa bolesny i nieprzyjemny, jednak należy pamiętać, że jego celem nie jest wprowadzenie masowanej osoby w stan wyciszenia czy odstresowania, a przeciwnie – to część programu treningowego sportowca.
Masaż sportowy jest też podobny do masażu izometrycznego, który ma na celu odbudowanie masy i siły mięśniowej. Co więcej, jego zadaniem jest przywrócenie sportowcowi sprawności sprzed urazu. Ma również pomóc osiągnąć jak najlepsze wyniki sportowe.
Rodzaje masażu sportowego
Masaż sportowy pełni różne funkcje i przebiega inaczej – w zależności od poziomu zaawansowania sportowca. Wyróżniamy m.in.:
– masaż sportowy przed-, między- i powysiłkowy,
– masaż przed zawodami (wzmacniająco, rozluźniający),
– masaż restytucyjny (rozluźniający, poprawiający krążenie, przyspieszający przemianę materii),
– masaż kondycyjny
– masaż treningowy (stosowany bezpośrednio po treningu)
Częstotliwość korzystania z masażu sportowego zależy od takich czynników jak płeć, wiek, stopień wytrenowania, rodzaju uprawianej dyscypliny sportu i powierzchnia masowanej partii ciała. Aby masaż sportowy spełniał swoje zadanie, należy stopniowo zwiększać czas jego trwania oraz intensywność bodźców.
Zalety stosowania masażu sportowego
Masaż sportowy pobudza układ ruchu przed wysiłkiem i minimalizuje efekty zmęczenia już po nim. Usprawnia krążenie chłonki i krwi, dzięki czemu substancje odżywcze szybciej wędrują do mięśni. Te z kolei, poprzez działanie masażu sportowego, są bardziej rozgrzane i rozluźnione. Masaż sportowy poprawia metabolizm, pozwala sportowcowi uzyskać równowagę psychiczną, zmniejszyć stres i jego objawy: zaparcia, biegunki. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia kontuzji. Pozwala zlikwidować zmęczenie po wysiłku i powstałe w mięśniach zakwasy. Podsumowując, pomaga organizmowi lepiej przygotować się do intensywnego wysiłku i zminimalizować jego negatywne skutki.