Łokieć tenisisty – komu się przydarza i jak sobie z nim radzić?
Dodano: 19 kwi 2021
Przypadłość zwana „łokciem tenisisty” wbrew nazwie nie przydarza się głównie miłośnikom tenisa. Stanowią oni zaledwie 10% przypadków klinicznych. Dotyczy to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej i jest dolegliwością uznawaną za chorobę zawodową m.in. pracowników biurowych, informatyków i mechaników.
Łokieć tenisisty – przyczyny bólu
Główną przyczyną łokcia tenisisty są zmiany degeneracyjne spowodowane długotrwałym przeciążaniem ręki podczas wykonywania ruchów nadgarstka, np. pisania na klawiaturze czy wkręcania śrubek. To stan, który powoduje ból wówczas, gdy ścięgna łokcia są przepracowane. Ból łokcia występuje przede wszystkim w miejscu, gdzie ścięgna mięśni przedramienia przyłączają się do kostnej wypukłości łokcia od strony zewnętrznej (bocznej). Taki ból może rozprzestrzeniać się do przedramienia i nadgarstka.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty?
Zobacz również: Najczęstsze kontuzje: zwichnięcie barku
Jeżeli odpoczynek, oszczędzanie ręki, zimne okłady, leki przeciwbólowe nie łagodzą dolegliwości należy udać się do fizjoterapeuty. W przypadku łokcia tenisisty zalecane zabiegi to masaż głęboki w polaczeniu z zabiegami fizykoterapeutycznymi jak krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki czy magnetoterapia.