PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Kiedy niemowlę powinno samodzielnie siadać?

Dodano: 19 kwi 2021

Samodzielne siedzenie wymaga od niemowlaka sporo wysiłku i wcześniejszego opanowania innych ważnych umiejętności, takich jak przewroty z brzuszka na plecy i z pleców na brzuszek oraz raczkowania.

Być może słyszeliście, że czteromiesięczne niemowlę, które rwie się do siadania, można już sadzać podpierając poduszką. To nieprawda. Tak małe dziecko jest jeszcze do tego kompletnie nieprzygotowane.

Dziś już wiemy, że takie praktyki nie służą maluchom a obciążają ich kręgosłup, co w przyszłości przekłada się na kształtowanie wad postawy.
Przedwczesne sadzanie dziecka zaburza naturalny rozwój mięśni tułowia, prowadzi do wad postawy i złych nawyków napięciowych w mięśniach, a także problemów z kręgosłupem, w szczególności bocznych skrzywień kręgosłupa.

Siadanie niemowlaka można przyspieszyć tylko wspomagając rozwój motoryczny dziecka. Fizjoterapeuci pracujący z małymi dziećmi wykorzystują np. metodę Vojty, która wspiera naturalne odruchy, takie jak obracanie się, siadanie itp. Dobrym ćwiczeniem jest kładzenie malucha na brzuszku już bardzo wcześnie. Wtedy opanuje samodzielne trzymanie główki. Dziecko leżące na brzuszku można dodatkowo motywować rozkładaniem zabawek wokół niego, na taką odległość, do jakiej sięgają jego rączki. Świetnym ćwiczeniem dla starszych niemowląt jest turlanie się.

Ćwiczenie mięśni niemowlaka musi wystarczyć. Dziecko samo podejmie decyzję o pierwszym uniesieniu tułowia do pozycji siedzącej. Siedzenie u dziecka pojawi się wtedy, kiedy maluch będzie na nie gotowy.

Jeśli natomiast rozwój Waszego malucha Was niepokoi, jeśli Waszym zdaniem już powinien siedzieć, a jeszcze nie siedzi, albo może za szybko podnosi się do siadania, zapraszamy do umówienia konsultacji z fizjoterapeutą w Centrum Rehabilitacji FinMed. W naszym zespole jest Fizjoterapeutka Justyna Barańska, certyfikowany terapeuta metody NDT Bobath oraz Monika Czajka, certyfikowany terapeuta metody Vojty. Rejestracja pod numerem telefonu 793 121 121.

Zobacz również: Pierwsze kroki dziecka

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content