PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Narutowicza 13e, 793 121 121

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

Jaką rolę pełni rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej?

Dodano: 19 kw. 2021

Co to jest choroba zwyrodnieniowa?

Zmiany zwyrodnieniowe to jedne z najczęstszych schorzeń, które występują wśród chorób układu ruchu.  Jest to schorzenie zaliczane do chorób reumatologicznych, które nieustannie postępuje, przewlekłe oraz jest to choroba nieodwracalna. Powstają one w wyniku zaburzenia ilości oraz jakości chrząstki stawowej, która ma za zadanie amortyzować staw. Najczęściej zmiany zwyrodnieniowe dotyczą osób w wieku starszym, lecz coraz częściej zaczynają one dotykać także osób młodszych.

 

zdjecie

 

Jakie są przyczyny pojawienia się zmian zwyrodnieniowych?

Przyczyn pojawienia się zmian zwyrodnieniowych może być wiele np. urazy, zakażenia, przeciążenia, nadwaga, brak ruchu, czy wrodzone zaburzenia budowy stawów.

 

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej?

Pierwsze objawy zazwyczaj odczuwa się w trakcie ruchu, jednakże później mogą zacząć być odczuwalne także w spoczynku. Najszybciej dostrzega się ból stawów i najczęściej w początkowej fazie ruchu jak np. wstawanie z krzesła, czy z kolan. Dolegliwości bólowe najmocniej odczuwane są zazwyczaj wieczorem. Innym objawem, który dostrzegają pacjenci jest sztywność stawów najczęściej pojawiająca się rano, oraz ograniczenie zakresu ruchomości. Podczas ruchu może być słyszalne trzeszczenie, a to za sprawą ocierania się o siebie nierównych powierzchni stawowych. W późniejszym etapie dochodzi także do zniekształceń stawów co często sprawia, że utrudnia to chorym wykonywanie zwykłych czynności codziennych.

 

Leczenie

U pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa wprowadza się leczenie farmakologiczne, oraz niefarmakologiczne.
Pacjenci ze zmianami zwyrodnieniowymi mają szereg możliwości.
Z działu fizykoterapii (zadziała ona przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie) pacjentom tym polecane jest:

  •  elektroterapia
  •  krioterapia
  •  laser
  •  pole magnetyczne
  •  ultradźwięki

Bardzo ważną w procesie leczenie zmian zwyrodnieniowych jest kinezyterapia. W zależności od stanu pacjenta dobiera się odpowiednie ćwiczenia, które zmniejszą problemy, z którymi boryka się pacjent jak np. zwiększy się zakres ruchomości, zwiększy siła mięśniowa, poprawi się propriocepcja. Dzięki poznanym ćwiczeniom pacjent również będzie mógł je wykonywać na co dzień w domu, aby utrzymać osiągnięte efekty jak najdłużej.
Przy zmianach zwyrodnieniowych stosuje się również terapię manualną, która poprawi zakres ruchomości, zadziała przeciwbólowo oraz poprawi mobilizację struktur stawowych.

 

Opracowała mgr Paulina Kapusta, fizjoterapeuta CR FinMed

W Centrum Rehabilitacji FinMed rehabilitujemy pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi. Aby skorzystać z rehabilitacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wystarczy skierowanie na cykl zabiegów rehabilitacyjnych, które wystawia lekarz rodzinny bądź lekarz specjalista. W razie pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 793 121 121 bądź mailowego biuro@finmed.com.pl

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Projekt graficzny: Studio AM. Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin