PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

FIZJOTERAPIA OSÓB ZE STWARDNIENIEM ROZSIANYM

Dodano: 19 kwi 2021

Stwardnienie rozsiane jest to przewlekła choroba układu nerwowego. Etiologia tej choroby jest nieznana. W chorobie tej występuje rozsiany proces zapalny oraz zwyrodnieniowy w obszarze tkanki nerwowej mózgu oraz rdzenia kręgowego. Następuje uszkodzenie osłonki mielinowej aksonów i obecność płytek demielinizacyjnych.
Problemy neurologiczne obejmują nie tylko sferę ruchową, ale także funkcje poznawcze, pęcherza moczowego, sferę płciową, jelita, połykania, mowy, widzenia. W wielu przypadkach pojawia się wzmożona męczliwość, oraz silny i długotrwały ból. Płytki demielinizacyjne znajdują się najczęściej w górnej części pnia mózgu, odcinku szyjnym rdzenia kręgowego, istocie białej przykomorowej mózgu, nerwach wzrokowych i móżdżku.
Choroba ta dotyka głównie osoby pomiędzy 20 a 40 r.ż. Częściej chorują kobiety. Niestety jest to choroba nieuleczalna i postępująca. Może mieć ona różną postać, od łagodnej po bardzo agresywną.

Jakie objawy niesie ze sobą stwardnienie rozsiane?

– zaburzenia czucia np. mrowienie, kłujący ból, drętwienie
– zaburzenia koordynacji i równowagi
– zaburzenia ruchowe tj. niedowład, uczucie ciężkości kończyn
– spastyczność
– odczuwanie bólu

Występują także takie objawy jak zaburzenia widzenia, snu, funkcji zwieraczy, funkcji poznawczych, seksualne, ciągłe zmęczenie, często depresja.

Dokładnego przebiegu stwardnienia rozsianego nie można przewidzieć, gdyż u każdej chorej osoby przebiega ono inaczej. Czasami choroba rozwija się bardzo powoli, a czasami bardzo dynamicznie. Choroba ta niestety ciągle postępuje, lecz zdarza się również tak, że stan chorego się stabilizuje oraz sprawność utrzymuje się przez długi czas na takim samym poziomie.

Jak wygląda fizjoterapia osób chorych na stwardnienie rozsiane?

Fizjoterapia osób z stwardnieniem rozsianym jest leczeniem objawowym. Głównym celem rehabilitacji w tym przypadku jest przywrócenie, poprawienie bądź utrzymanie sprawności ruchowej. Ponieważ choroba ta u każdego przebiega inaczej należy do każdego pacjenta planować przebieg rehabilitacji indywidualnie zgodnie z aktualnym stanem pacjenta. Rehabilitacja wykonywana jest zarówno w okresie rzutów jak i remisji choroby.

U pacjentów ze stwardnieniem rozsianym wykonuje się między innymi:

1. Kinezyterapię np.

– ćwiczenia koordynacji ruchowej
– ćwiczenia równoważne
– ćwiczenia metodą PNF
– ćwiczenia wzmacniające

2. Fizykoterapię np.

– pole magnetyczne
– biostymulacja laserowa
– elektroterapia
– krioterapia
– lampa sollux
– ultradźwięki

3. Masaże

Jakie korzyści niesie rehabilitacja osób ze stwardnieniem rozsianym?

Zobacz również: Fizykoterapia- kiedy ją stosować i jakie przynosi nam korzyści?

– poprawa równowagi
– poprawa ogólnej ruchomości
– poprawa wzorca chodu
– mniejsze napięcie mięśniowe
– redukcja dolegliwości bólowych
– poprawa postawy
– poprawa koordynacji ruchowej
– osiągnięcie większej samodzielności, poprzez poprawę umiejętności wykonywania czynności dnia codziennego

Opracowała mgr Paulina Kapusta, fizjoterapeuta CR FinMed

W Centrum Rehabilitacji FinMed rehabilitujemy pacjentów ze stwardnieniem rozsianym zarówno w przychodni, jak i w warunkach domowych. Aby skorzystać z rehabilitacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wystarczy skierowanie na cykl zabiegów rehabilitacyjnych, które wystawia lekarz rodzinny bądź lekarz specjalista. W razie pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 793 121 121 bądź mailowego biuro@finmed.com.pl

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content