PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

DLACZEGO TAK ISTOTNĄ ROLĘ ODGRYWA REHABILITACJA W CHOROBIE PARKINSONA?

Dodano: 19 kwi 2021

Choroba Parkinsona jest drugą zaraz po chorobie Alzheimera pod względem częstotliwości występowania przewlekłą chorobą zwyrodnieniową ośrodkowego układu nerwowego.
Jest to przewlekła, nieuleczalna, postępująca choroba zwyrodnieniowa układu nerwowego. Spowodowana ona jest postępującym zanikiem neuronów dopaminergicznych w istocie czarnej oraz niedoborem dopaminy w prążkowaniu. Niestety prowadzi ona do powolnego upośledzenia czynności ruchowych oraz funkcji poznawczych.  Choroba ta dosięga częściej mężczyzn niż kobiety, a średni wiek zachorowalności to 58 lat.
W chorobie Parkinsona poza tradycyjnym leczeniem farmakologicznym, dużą uwagę skupia się również na rehabilitacji.

Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Objawy w chorobie Parkinsona narastają stopniowo oraz powoli w przeciągu kilku lat.
Na samym początku objawy są bardzo niepozorne. Występuje zmęczenie, osłabienie, łatwa męczliwość, pewna niezgrabność ruchowa, spowolnienie ruchowe. Jednakże po pewnym czasie chorzy zaczynają dostrzegać, że objawy te zaczynają się nasilać i stają się intensywniejsze. Chorzy zaczynają dostrzegać, że mają problem z wykonaniem codziennych czynności, występują zaburzenia równowagi, ciężej zainicjować ruch. Podstawowymi objawami choroby Parkinsona to: spowolnienie ruchowe, problem z zainicjowaniem ruchu, pochylenie sylwetki do przodu, drżenie rąk (czasami także nóg i głowy), problemy z koordynacją, problemy z zatrzymaniem się, z równowagą, sztywnością mięśniową. U takich pacjentów występuje również chód drobnymi kroczkami, mają problem z zmianą kierunku, czy pokonaniem przeszkody na swej drodze. Pacjenci Ci mają również twarz maskowatą, problem z mową oraz pisaniem.


Bardzo ważne w procesie całego leczenia jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby Parkinsona. Pozwoli to pacjentom na maksymalne spowolnienie choroby i zachowanie najdłużej jak największej sprawności.

Korzyści płynące z rehabilitacji w chorobie Parkinsona

U osób z chorobą Parkinsona poza leczeniem farmakologicznym wskazana jest rehabilitacja w charakterze ciągłym. Każde przerwanie rehabilitacji spowoduje, że chory znacznie szybciej utraci sprawność. Na samym początku pacjent powinien dostać instruktaż, który będzie obejmował ćwiczenia oraz nawyki, których pilnowane oraz wykonywane regularnie wpłyną na jego jakość życia. Zapobiegnie to powikłaniom wynikających z bezczynności, opóźni upośledzenie funkcji ruchowych i poznawczych oraz poprawi ogólną kondycję fizyczną. Usprawnianie ruchowe ma za zadanie zmniejszyć objawy które u danego pacjenta już występują jak np. sztywność mięśniowa, wygaszanie ruchów mimowolnych. Jego zadaniem jest też utrzymać prawidłową postawę ciała oraz zachować prawidłowy wzorzec chodu.
Należy także zwrócić uwagę, że ruch wpływa na poprawę nastroju.
Sprawia on także, że polepszy się ukrwienie mózgu, a co za tym idzie zmniejszy się prawdopodobieństwo upośledzenia funkcji intelektualnych.

Jak wygląda rehabilitacja w chorobie Parkinsona?

Zobacz również: Cieśń nadgarstka

W chorobie Parkinsona wykonuje się między innymi:
– ćwiczenia równoważne
– ćwiczenia postawy
– ćwiczenia doskonalące chód
– zalecane są również zabiegi cieplne, masaż

Rehabilitacja dopasowywana jest do pacjenta indywidualnie, w zależności od jego stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych możliwości pacjenta. Najważniejsze jednak jest to, aby pacjent systematycznie wykonywał ćwiczenia.

Opracowała mgr Paulina Kapusta, fizjoterapeuta CR FinMed

W Centrum Rehabilitacji FinMed z oddziałami w Szczecinie i Stargardzie rehabilitujemy pacjentów z chorobą Parkinsona zarówno w przychodni, jak
i w warunkach domowych. Aby skorzystać z rehabilitacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wystarczy skierowanie na cykl zabiegów rehabilitacyjnych, które wystawia lekarz rodzinny bądź lekarz specjalista. W razie pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 793 121 121 bądź mailowego biuro@finmed.com.pl

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content