PL | EN

finmed szczecin nfz

Szczecin: ul. Jagiellońska 37a, 91 500 17 17

Stargard: ul. Wieniawskiego 16, 881 352 319

DLACZEGO TAK ISTOTNĄ ROLĘ ODGRYWA REHABILITACJA PO PRZEBYTYM UDARZE?

Dodano: 19 kwi 2021

Udar mózgu jest bardzo poważnym stanem zagrożenia życia człowieka. Pacjent, który ma podejrzenie udaru powinien być traktowany jak pacjent, który ma podejrzenie zawału serca, czyli wymagający natychmiastowej pomocy medycznej.

Udar mózgu jest zespołem objawów klinicznych, który spowodowany jest nagłym zakłóceniem dopływu krwi do mózgu, które wynika z zablokowania (udar niedokrwienny) lub pęknięcia tętnicy (udar krwotoczny) zaopatrującej mózg w krew oraz utrzymuje się ponad 24 godziny.
Podobnie jak dużym zagrożeniem dla życia jest udar, tak może nieść ze sobą olbrzymie konsekwencje dotyczące późniejszej sprawności fizycznej i psychicznej – zwłaszcza, jeżeli do szpitala zgłosimy się za późno. Dlatego pacjenci po udarze wymagają szczególnej opieki.

Jakie powikłania może nieść ze sobą udar?

Udar może nieść ze sobą bardzo duże konsekwencje. Mianowicie:
– zaburzenia czucia
– zaburzenia równowagi i koordynacji
– niedowład połowiczy bądź porażenie
– spastyczność
– trudności w przełykaniu
– upośledzenie mowy
– ignorowanie chorej strony ciała (zespół zaniedbywania połowiczego)

Trzeba także pamiętać, że często kontakt z pacjentem po udarze mózgu jest utrudniony z powodu afazji (niemożność wyrażenia się za pomocą mowy oraz problem z rozumieniem wypowiadanych wyrazów).

Jak przebiega rehabilitacja po udarze?

U pacjenta po udarze mózgu wykonuje się między innymi:
– ćwiczenia bierne, wspomagane oraz czynne
– pionizację
– naukę oraz doskonalenie prawidłowego chodu
– rehabilitację ręki
– naukę czynności dnia codziennego
– zalecany jest również masaż

Rehabilitacja po udarze mózgu dopasowywana jest indywidualnie do pacjenta. Powinna być ona ciągła. Zwraca się uwagę na indywidualne możliwości pacjenta oraz stan pacjenta. Bardzo istotne w całym procesie rehabilitacji jest to, aby pacjent wykonywał ćwiczenia systematycznie. Im bardziej pacjent będzie systematyczny, tym szybciej wróci do jak najlepszej sprawności.

Jakie korzyści niesie rehabilitacja po udarze mózgu?

Zobacz również: Dlaczego tak istotną rolę odgrywa rehabilitacja w chorobie Parkinsona

Systematyczna rehabilitacja pacjenta po udarze niesie ze sobą wiele korzyści. Rehabilitacja taka zapobiega powstawaniu przykurczy, obrzęków, zesztywnieniom, czy chociażby odleżynom. Zapobiegamy także powikłaniom układowym, utrzymujemy prawidłowy zakres ruchomości oraz prawidłową elastyczność tkanek miękkich i eliminujemy niepoprawne wzorce ruchowe. Sprawiamy również, że kształtuje się pamięć ruchowa. Pacjent przede wszystkim odzyskuje sprawność funkcjonalną, a co za tym idzie staje się coraz bardziej samodzielny.

Opracowała mgr Paulina Kapusta, fizjoterapeuta CR FinMed


W Centrum Rehabilitacji FinMed w Szczecinie i Stargardzie rehabilitujemy pacjentów po przebytym udarze mózgu zarówno w przychodni, jak i w warunkach domowych. Aby skorzystać z rehabilitacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wystarczy skierowanie na cykl zabiegów rehabilitacyjnych, które wystawia lekarz rodzinny bądź lekarz specjalista. Rehabilitacja po udarze w warunkach domowych w ramach NFZ przysługuje przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu. W razie pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 793 121 121 bądź mailowego biuro@finmed.com.pl

Polityka prywatności | Regulamin strony | Opinie

Polityka Cookies
Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content