×
 • Szczecin

  ul. Narutowicza 13e

  tel. 793 121 121

 • Stargard

  ul. Wieniawskiego 16

  tel. 881 352 319

 • Szczecin

  ul. Narutowicza 13e

  tel. 793 121 121

 • Stargard

  ul. Wieniawskiego 16

  tel. 881 352 319

Metoda McKenzie

Stosowana jest w leczeniu bólów kręgosłupa, jednak jej celem nie jest zniwelowanie dolegliwości i chwilowa ulga dla pacjenta. Metoda McKenzie to system działań diagnostycznych i terapeutycznych likwidujących nie tylko objawy, ale przede wszystkim ich przyczyny.

Autorem metody jest fizjoterapeuta Robin McKenzie, który szczególnie interesował się leczeniem bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Podjął w tym zakresie szereg badań i eksperymentów, co pozwoliło mu zauważyć, że w zależności od dolegliwości ulgę przynosi pacjentów wykonywanie określonych ruchów bądź też przyjmowanie statycznych pozycji ciała. Teorie te zostały w późniejszych latach dodatkowo zweryfikowane, dzięki czemu metoda McKenzie stała się coraz częściej stosowaną techniką – szczególnie tam, gdzie nie działają rozwiązania farmakologiczne.

Robin McKenzie podzielił zaburzenia kręgosłupa na 3 główne zespoły kliniczne, tzn.:

 • zespół zaburzeń strukturalnych

  – zaburzenia prawidłowej struktury segmentu kręgosłupa prowadzące do zaburzenia ustawienia spoczynkowego powierzchni stawowych; objawy w tym przypadku mają charakter zarówno korzeniowy, jak i miejscowy; głównie na tych zaburzeniach koncentruje się metoda McKenzie
 • zespół postularny

  – zaburzenia powstające w wyniku nieprawidłowych nawyków podczas siedzenia czy stania (pogłębiona kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa)
 • zespół dysfunkcyjny

  – nieprawidłowości w obrębie tkanek miękkich będące konsekwencją przebytych urazów bądź stanów zapalnych; dolegliwości bólowe mogą powodować ograniczenia ruchowe.

Metoda McKenzie likwiduje bóle, przywraca prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa i przeciwdziała nawrotom dolegliwości. Podstawę terapii stanowi przekonanie o samodzielności i samowystarczalności pacjenta, który sam może uporać się z dolegliwościami poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów. Oczywiście przed przystąpieniem do ćwiczeń należy skonsultować się z rehabilitantem, ponieważ w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja terapeuty i samodzielne ćwiczenia mogłyby nie przynieść spodziewanych efektów.