×
 • Szczecin

  ul. Narutowicza 13e

  tel. 793 121 121

 • Stargard

  ul. Wieniawskiego 16

  tel. 881 352 319

 • Szczecin

  ul. Narutowicza 13e

  tel. 793 121 121

 • Stargard

  ul. Wieniawskiego 16

  tel. 881 352 319

Pierwsze kroki dziecka

Pierwsze kroki dziecka

Etap, kiedy dziecko ćwiczy chodzenie wzdłuż mebli, dostawiając jedną nogę do drugiej, jest niezwykle ważny dla wypracowania prawidłowej postawy ciała i wzorca ruchu, więc pod żadnym pozorem nie należy przyspieszać tego procesu.
Uczyć chodzenia należy tylko dzieci z problemami neurorozwojowymi. Dziecko z prawidłowym rozwojem należy tylko wspierać, kibicować mu i cieszyć się jego postępami. Rodzic musi uszanować indywidualne tempo rozwoju dziecka i nie przyspieszać jego „osiągnięć”.

Maluszek zrobi to w odpowiednim dla siebie czasie, czyli kiedy?
Dokładnie wtedy, gdy jego układ mięśniowo-szkieletowy i układ nerwowy, a zwłaszcza koordynacja pracy tych układów oraz narządów zmysłów, będą wystarczająco dojrzałe.
Niektóre maluchy pierwsze kroki stawiają w 10 miesiącu życia, a inne dopiero po ukończeniu 17 miesiąca, jest to sprawa bardzo indywidualna. Jednak w życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, w którym rodzice po raz pierwszy stawiają je na jego własnych nóżkach i zaczynają prowadzać za rączki.
Prowadzenie dziecka za rączki nie jest wskazane, ponieważ nóżki i stopy takiego maleństwa, nie są jeszcze gotowe do tak dużych obciążeń i w konsekwencji mogą ulec deformacji. Oprócz tego prowadzanie dziecka za jedną lub dwie rączki może powodować asymetrię i inne wady postawy ciała.
Możecie być pewni, że kiedy dziecko będzie gotowe, samo zacznie chodzić, bez niczyjej pomocy. Zanim maluszek stanie na nóżkach, jego struktury kostno-stawowe muszą dojrzeć, muszą się przygotować na przyjęcie ciężaru całego ciała.
Zamiast przeciążać swoje kręgosłupy, pochylając się nad trzymanym za ręce maluszkiem, z radością obserwujmy kolejne, naturalne sekwencje nauki chodzenia:
- Maluch podciąga się przy meblach, szczebelkach łóżeczka, nogach rodzica itp.
- Trzymając się obiema rączkami, zaczyna przemieszczać się do boku – krokiem odstawno–dostawnym.
- Maluch puszcza się jedną rączką i zaczyna maszerować do przodu – mówimy wówczas o kroku przedsiębieżnym.
- Maluch puszcza się obiema rączkami i balansuje w pozycji stojącej (ćwiczy równowagę statyczną).
- Maluch puszcza się obiema rączkami i… robi kilka kroczków do przodu.

W tym niezwykle ważnym okresie dziecko wypracowuje:
• Prawidłowe ustawienie miednicy – stabilne i pod odpowiednim kątem
• Prawidłowe ustawienie nogi na całej jej długości – od stawu biodrowego do stopy, w tym prawidłowe obciążenie poszczególnych części stopy
• Równowagę
• Kolejne etapy rozpracowania przestrzeni, czyli procesu, który rozpoczął się, gdy dziecko zaczęło obracać się z z brzucha na plecy i na odwrót
• Pewność siebie i wewnętrzną motywację – ogromną rolę odgrywają tu upadki, kolejne próby i zdobyta samodzielność.

Pozwólmy zatem naszym maluchom na samodzielny rozwój umiejętności chodzenia. Jeśli jednak Rodzic poczuje się zaniepokojony, zachęcamy do skorzystania z konsultacji fizjoterapeutycznej przeprowadzonej przez terapeutę specjalizującego się w rehabilitacji najmłodszych Pacjentów, uspokoi lub zaleci odpowiednią rehabilitację małego Pacjenta.

Godziny przyjęć

Stargard | Pon. - Piąt. 10:00 - 18:00
Szczecin | Pon. - Piąt. 08:00 - 19:00